Je wakeboarding pro každého?

Co je to wakeboarding? Za cize znějícím názvem se ukrývá nový vodní sport. Co musíte vědět, když si ho chcete vyzkoušet?

Co je wakeboarding

Wakeboarding je sport, při kterém je jezdec tažen lodí nebo kabelovým vlekem na tzv. wakeboardu. Sportovce může táhnout vpřed i komorový drak, který využívá sílu větru. Tažení s pomocí draka představuje stále častější alternativu.
Wakeboarding je tak v podstatě o spojení vodního lyžování a surfingu s prvky snowboardingu. Tento sport je s námi už zhruba 30 let. Svoje kořeny má v Austrálii, kde se původně provozoval pod názvem skurfing. Jezdilo se za člunem na speciálně upravených prknech, která ještě nebyla vybavena vázáním.
Zejména díky rozšíření wakeboardových vleků se stal tento sport mnohem rozšířenějším a populárnějším i mezi běžnou veřejností. Původní motorové čluny totiž nebývaly dostupné úplně pro každého.

wake

Začátečníci nejezdí přes překážky a mohou využívat regulovatelnou rychlost vleků. Profesionální rideři už překonávají vyšší rychlost a zkouší i nejrůznější triky. Ti nejlepší dokáží „na prkně“ skákat až 3 metry.

Co byste měli vědět, než začnete

Jedná se o adrenalinový sport. Mírnou výhodu při učení se na wakeboardu budou mít ti, kteří se umí pohybovat na snowboardu.
Naučit se na wakeboardu může ale i úplný začátečník. Nemusíte mít dokonce ani nijak zvlášť vypěstovanou fyzickou kondici. Wakeboarding vyžaduje především trochu času na zvládnutí techniky jízdy. S jistou pravidelností je ale možné ovládnout vše už za jedinou sezónu. Amatérskou úroveň by na vás pak nikdo nepoznal.
Jak upozorňují zkušení instruktoři, důležité je se nebát. Měli byste se při jízdě uvolnit. S vlekem se „neperte“. Ostatně wakeboarding určitou fyzickou námahu obnáší. Pracují především ruce, záda a prsní svaly. Proto je maximální doba jízdy necelá čtvrthodina, déle byste se neudrželi.

wakeboard-proměna

Wakeboarding ale určitě není o fyzické kondici, zkušenosti s jinými sporty na prkně, zkušenosti s jakýmkoli druhem sportu nebo o věku. Věnovat se mu může i amatér libovolného věku včetně malých dětí nebo seniorů.

Co budete potřebovat

Základem vybavení na wakeboarding je pochopitelně přímo wakeboard, dále vázání, tažné zařízení, neopren, wakeboardová vesta a helma.
U vesty odborníci varují, že ačkoli můžete získat dojem, že už techniku ovládáte, z bezpečnostních důvodů ji určitě nesundávejte. Jezdí v ní i profesionálové, vesta není známkou amatéra, který se zbytečně bojí, ale rozumným bezpečnostním prvkem.
Povinně vám ve wakeparcích dají také helmu. A ačkoli se dá jezdit například v běžném letním oblečení, z důvodu bezpečnosti je určitě neopren lepší. Jedná se i o hygieničtější alternativu.
Kupovat si sami nemusíte prakticky nic. Wakeboardy i veškeré vybavení se běžně půjčují. Výhodnější pro vás může být mít vlastní neopren. Využít ho můžete při mnoha dalších aktivitách a ten, který si sami vyberete, vám určitě bude mnohem lépe sedět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup