V posledních měsících je potřeba co nejsvědomitěji bojovat za silnou imunitu. Nejen tento rok, ale i do budoucna budeme muset obranyschopnost našeho organismu průběžně posilovat a pomocí přírodních zdrojů se udržovat v co nejlepší kondici.
Zdraví tělesné jde vždy ruku v ruce s vyrovnanou myslí. Je však nejlepší začít od toho nejzákladnějšího, co je součástí našeho celého organismu každý den, a především celý den – potrava.
Zajímat by nás měly primárně potraviny obsahující antioxidanty. Ten nalezneme v čerstvém ovoci a zelenině, v zeleném čaji a v kakaových bobech. Obecně platí, že výživná je v této oblasti primárně barevná zelenina, například červená řepa nebo borůvky. Někdy bohužel nestačí doplňovat důležité zdroje pouze potravinovými produkty, ale musíme se zaměřit i na doplňky stravy – konkrétně na vitamíny, kterých můžeme mít nedostatek zejména v zimních měsících, kdy je naše tělo oslabeno a vystaveno vlivům chladnějšího počasí. Za nejprospěšnější vitamíny, které musíme během celého roku doplňovat průběžně, se považuje zinek, železo, selen, hořčík a vitamín B12 (ten často chybí veganům, kteří nekonzumují živočišné produkty a nemají jej tedy přirozeně v potravinách).
Abychom zabezpečili, že naše střeva budou správně fungovat, je nutné konzumovat také probiotika. Možná si vybavíte, že bývají přidávána jako protiváha při léčbou antibiotiky. Je to proto, že antibiotika jsou velmi nezdravá právě na střevní mikroflóru a mohou ji doslova vážně poškodit, což se projevuje mnoha zdravotními problémy. Probiotika však můžeme užívat i v běžném životě, pokud zrovna netrpíme žádnou nemocí. Je to skvělá prevence a posílení imunity.
Univerzálními produkty jsou dozajista luštěniny, obiloviny, semena a oříšky. Z ořechů zkuste zařadit do běžného jídelníčku neloupané mandle, kešu ořechy nebo lískové ořechy.