Při procházkách jarní přírodou se nám kromě obdivování rozkvetlých a omamně vonících rostlin, nabízí i možnost vrátit se ke zvykům našich předků a některé z květů si natrhat a zpracovat.
Jedním z nejnepřehlédnutelnějších květenství oplývá bez černý – velké, jasně bílé květy upoutají vaši pozornost a jejich výrazná vůně vám jistě vyvolá vzpomínku na bezinkovou šťávu z dětství.
Pro lidskou potřebu se na jaře sbírají květy, na konci léta pak černé plody. Ostatní části bezu nejsou vhodné pro konzumaci, nicméně mohou se například použít při výrobě léčivých obkladů. U čerstvých bezinek je pak nutné počítat se silně projímavými účinky, kterými ale můžeme předejít tepelným zpracováním plodů.
Bez černý se používá v gastronomii a potravinářství, nejčastěji však lidé vyhledávají jeho léčivé vlastnosti v oblasti léčitelství, protože květy a plody bezu pomohou v boji s celou řadou neduhů.
· Nachlazení, kašel, zahlenění – bezový odvar nebo sirup usnadňuje vykašlávání, rozpouští hlen a zmírňuje kašel.
· Záněty průdušek, rýma – inhalace může ulevit od těchto problémů.
· Potřeba detoxikace organismu – květy a plody bezu černého mají močopudné a lehce projímavé účinky a podporují pocení a vyplavování bakterií; prospívají játrům.
· Potíže s trávením – bez svými vlastnostmi podporuje trávení a ulevuje od problémů s trávicím ústrojím, například plynatostí.
· Nervová onemocnění – odvary či sirupy z bezu mohou napomáhat zklidnění při bolestech nervového původu.
Květy i plody je nutné před konzumací důkladně usušit a tepelně upravit. Dle libosti je možné je využít pro výrobu oblíbeného sirupu, odvarů, přidávat do inhalačních nebo obkladových směsí nebo přisypávat do koupele.
Správně zpracovaný bez černý může prospět vašemu zdraví, neváhejte proto vzít si na procházku košík a nasbírat si květy nebo později plody a doplňte tak svoji domácí lékárničku.