Už od malička vaše děti slýchají větu, že v kuchyni nemají co dělat, protože se jim tam může něco stát.
– rozpálená trouba
– přístup k nožům
– velké množství skla
– a celkové nebezpečí úrazu při vaření
To jsou nástrahy, které jsou strašným postrachem všech rodičů, kteří chtějí své děti před možným zraněním za všech okolností uchránit. Děti jsou však přirozeně zvídavé, a právě taková kuchyň a vše co se v ní odehrává, jich láká nejvíce!
UDĚLEJTE JIM JEJICH MALOU KUCHYŇKU
Nemusíte hned kupovat drahé plastové kuchyňky na hraní, které vypadají někdy i lépe než ta vaše. Udělat jim jejich malý prostor k vaření a pečení můžete i svépomoci. Stačí vám k tomu stůl jejich velikosti (aby na něho pochopitelně dosáhli), kuchyňské náčiní a seznámení s bezpečnostními pokyny.
NEZAPOMÍNEJTE:
1. Vysvětlete jim ještě jednou, že v kuchyni se vaří a peče, a tak se můžou kdykoliv popálit. Tedy jen v případě, že si nedají pozor.
2. Zdůrazněte, že všechny ostré předměty budete mít v rukách jen vy a jim prozatím dáte nějaké méně nebezpečné.
Jaké kuchyňské náčiní můžete svým dětem na jejich improvizovanou kuchyňku naskládat?
– plastové misky
– prkénko
– příborový nůž (tupý – bez zoubků)
– vařečky
– lžičky a klidně i nějaký menší hrnec
Vaše děti vám samozřejmě nesmí pomáhat s celkovou úpravou pokrmů, co vám ale můžou pomoci je předpříprava a počáteční míchání. Nemějte strach jim dát i sypké suroviny nebo takové, které by byli pro ně neškodné při jejich styku s nimi. Vyhnout byste se měli za všech okolností:
· masu
· vajíčkům
· koření
· olejům
· a podobně
Pečení formou hry
Pečení je pro děti mnohem zábavnější, protože se samozřejmě nemůžou dočkat toho, na jakém moučníku si zrovna pochutnají. A jelikož se nepeče každý den, mají z kouzla přípravy pečení obrovský zážitek. Dovolte jim smíchat ve velké míse všechny suroviny, naskládat na těsto ovoce nebo udělat báječný krém, který tak milují. Vyhněte se manipulaci s mixérem a nemějte strach dopřát jim vyřádění se na moučníku, v podobě různého sypání a máčení v čokoládě.